یادداشت «صنعت غذایی برگ برنده ایران» در روزنامه جام جم

یادداشت «ادویه مرغوب» در روزنامه آسیا
۲۵ آذر ۱۳۹۸
یادداشت «وضعیت صنعت بسته بندی در ایران» در روزنامه آسیا
۲۵ آذر ۱۳۹۸

صنعت غذایی برگ برنده ایران در شرایط تحریمی است

مهدی کریمی‌تفرشی، رئیس هیات‌مدیره تعاونی تولیدکنندگان محصولات غذایی در خصوص ارزش صنعت غذایی در کشور گفت: با توجه به این‌که کشور ما کشوری چهار فصل است و موقیعت خوبی از لحاظ اقلیمی و جغرافیایی دارد از پتانسیل بالایی در تولید انواع محصولات کشاورزی برخوردار است که باید با اصلاح مناسب زیرساخت‌های کشاورزی و پاسخگویی به نیازهای کشاورزان از این پتانسیل بالا به نحو مطلوبی بهره‌برداری کرد.
وی افزود: در شرایط حساس اقتصادی کشور که باید مساله ارز  به نحو بهینه‌ای مدیریت شود، بهره‌برداری از حداکثر ظرفیت‌های تولیدات کشاورزی و جلوگیری از واردات غیرضروری کالاهایی که امکان تولید آنها در کشور فراهم است، نقش کلیدی در مدیریت اقتصادی کشور ایفا می‌کند؛ ضمن این‌که به این طریق از اشتغال و کارآفرینی و ظرفیت‌های روستایی کشورمان حمایت می‌شود و مانع خروج بی‌رویه ارز از کشور برای کالاهای غیراساسی خواهد شد.
رئیس هیات‌مدیره تعاونی تولیدکنندگان محصولات غذایی یادآور شد: در ایران حدود ۵۰ میلیون هکتار زمین زراعی مناسب وجود دارد که ۲۰ میلیون هکتار از آن زیرکشت است که از آنها سالانه بیش از صد میلیون تن مواد غذایی تولید می‌شود، به همین دلیل کشورمان در حال حاضر در تولید بیشتر محصولات استراتژیک مانند برنج، چای، چغندرقند و دانه‌های روغنی مثل کلزا در مسیر خودکفایی قرار دارد.
کریمی تفرشی گفت: اصلاح زیرساخت‌های کشاورزی با توجه به شرایط آب و هوایی کشور و کمک هرچه بیشتر به کشاورزان و فراهم کردن شرایط و تسهیلات مناسب برای فعالیت آنها می‌تواند به افزایش تولید و متعاقبا بهبود کیفیت و کاهش قیمت مواد اولیه و محصولات کشاورزی منجر شود. استفاده بهینه از نیروی کار متخصص نیز در کاهش هزینه‌های تولید مؤثر است.
رئیس هیات‌مدیره اتحادیه تعاونی‌های توزیع و فروش محصولات غذایی با بیان این‌که صادرات صنعت غذا موتور محرکه توسعه صادرات غیرنفتی کشور است، افزود: برای کاهش وابستگی اقتصاد ایران به صادرات نفت خام و چرخش به سمت اقتصاد چندمحصولی در صادرات با توجه با پیامدهای منفی تکیه اقتصاد ایران به درآمدهای حاصل از فروش نفت و محدود بودن ذخایر نفتی، جهتگیری سیاست‌های صادراتی باید به سود کالاهایی تغییر یابد که ایران در آنها مزیت نسبی دارد.
وی افزود: ایران دارای ظرفیت‌های قابل توجهی در بخش‌های مختلف تولیدی کشاورزی از جمله تولید گندم، دانه‌های روغنی، شکر، علوفه، ذرت و… است که می‌تواند به عنوان ابزار نیرومند صادرات غیرنفتی به رونق اقتصاد کشور کمک کند.

لینک منبع : روزنامه جام جم

دیدگاه ها بسته شده است