یادداشت «بازار نوشابه های خارجی در ایران» در روزنامه آسیا

بازدید دکتر حسین طلا شهردار اسلامشهر از مجتمع صنایع غذایی گلها
۳۰ آذر ۱۳۹۸
گفت و گوی دکتر مهدی کریمی تفرشی با پایگاه خبری ( اهمیت حرکت استراتژیک در حوزه صادرات )
۳۰ آذر ۱۳۹۸

هر ایرانی سالانه به طور متوسط ۴۲ لیتر نوشابه مصرف می کند ، در ۲۰ سال اخیر مصرف نوشابه های گازدار در کشور نزدیک به ۱۵ درصد افزایش داشته ولی مصرف شیر و لبنیات تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است! سرانه مصرف نوشابه در جهان حدود ۱۰ لیتر است و این یعنی میانگین مصرف نوشابه در ایرانیان ۴ برابر میانگین جهان است.
آمریکا یکی از پرمصر فترین کشورهای جهان در مصرف نوشابه است. در این کشور حدودا ۴۸ درصد مردم به طور روزانه نوشابه مصرف می کنند. با این وجود به نظر می رسد با افزایش آگاهی عمومی در آمریکا مصرف نوشابه کاهش پیدا کرده است ، آمریکا در کنار کشورهایی مانند آرژانتین، مکزیک و … در میان بزر گترین مصرف کننده های نوشابه در جهان است اما از سال ۲۰۰۶ تا کنون این مقدار با برنامه های مختلف مثل گذاشتن مالیات برای نوشابه ها کاهش یافته است.
متخصصین امور تغذیه بر این باورند که نوشابه های گازدار باعث چسبندگی خون میشوند و افزایش غلظت خون سبب کند شدن حرکت خون در رگ ها میشود. افزون بر این، این پدیده می تواند باعث لخته شدن خون و بروز مشکلات قلبی و مغزی شود. بر اساس اظهارات این پژوهشگران نوشابه های خنک حس چشایی را نیز از بین میبرند و در مصرف کننده اشتهای کاذب به غذای بیشترایجاد و سبب چاق شدن او می شود.
نوشیدنی های خارجی چند سالی است از کشورهای مختلف مانند امارات متحده عربی، کره شمالی، تایلند، سنگاپور، ترکیه، هند، آلمان، ژاپن و … وارد بازار ایران شده اند. طبق آمارهای منتشر شده.تایلند، برزیل، اسپانیا، بلژیک و ایرلند عمده کشورهایی هستند که در حوزه آبمیوه و کنسانتره محصولات خود را به ایران صادر کرده اند.
۴۴ درصد بازار آبمیوه های وارداتی در اختیار کشورهای مختلف بوده و پس از آن کشور تایلند با در اختیار داشتن ۲۶ درصد صادرات این بخش در جایگاه اول جدول قرار گرفته و برزیل و اسپانیا به ترتیب با ۱۴ و ۱۰ درصد از صادرات آبمیوه به ایران در رتبه های بعدی جدول قرار گرفته اند.
این واردات در شرایطی صورت گرفته که ایران در سال ۱۳۹۵ ایران بالغ بر ۶۰ هزار و ۵۰۰ تن آبمیوه و کنسانتره صادر کرده است.
واردات ۶ ماه نخست سال ۹۴ که توسط اداره کل گمرک منتشر شده ، نشان می دهد که واردات نوشابه به کشور صد درصد افزایش داشته است. براساس این گزارش در نیمه نخست سال ۹۴، دوهزارو ۲۳۹ تن نوشابه و سرکه به ارزش یک میلیون و ۳۰۰هزارو ۵۲۳ دلار به کشور وارد شده است که این میزان واردات درمقایسه با مدت مشابه سال ۹۳ از نظر وزنی ۱۴۲.۶۲درصد و از نظر ارزشی ۲۸.۸۳ درصد افزایش را نشان میدهد. این آمار نگران کننده درحالی منتشر می شود که مسئولان سازمان غذا و دارو از ممنوعیت واردات نوشابه های گازدار به
کشور خبر دادند. هرچند مسئولان این سازمان دلیل افزایش واردات نوشابه های گازدار به کشور را مجوزهای صادرشده در سال ۹۳ عنوان می کنند، ولی درعین حال برخی شنیده ها حاکی از آن است که تعدادی از دانشگاه های علوم پزشکی در این مدت مجوزهایی را برای واردات نوشابه صادر کرده اند. مجوزهایی که برخلاف روال قانونی صادر شده است.
قیمت بیشتر نوشیدنی های یکنفره مارک های خارجی معمولاً برابر یک نوشیدنی ۱ لیتری ایرانی است که برای پذیرایی از چند نفر کافی است. نکته ای که به جز قیمت این نوشیدنی ها جلب توجه می کند این است که بعضی از این نوشیدنی های خارجی برچسب وزارت بهداشت را که نشان دهنده سلامتی یک محصول است را بر روی خود ندارند. بعضی های دیگر هم اصلاً چیزی به نام کشور تولید کننده ندارند برخی واردات گسترده نوشیدنی ها به ایران را تهدیدی جدی برای تولید داخلی می دانند و برخی نیز معتقدند این تهدید جدی نیست، چرا که اکثر این آبمیوه ها، ابمیوه هایی هستند که مشابه داخلی ندارند یکی از ثمرات ورود انواع محصولات خارجی به کشور، تغییر ذائقه مردم و تمایل آنها به مصرف و خرید کالاهایی است که تا چند سال قبل، جای آنها در سبد مصرف خانوارها خالی بود. یکی از این محصولات و نوشیدنی های خارجی است که طی سالهای اخیر، مصرف و توزیع آنها در کشور رشد چشمگیری پیدا کرده است و کمتر مغازه و فروشگاهی وجود دارد که انواعی از این محصولات را در خود نداشته باشد.
طبق بررسی های وزارت بهداشت مشخص شده که بسیاری از این محصولات فاقد مجوزهای بهداشتی و برچسب اصالت است و مشخص نیست این حجم وسیع موجود در بازار کشورمان، چگونه به صورت قاچاق یا بدون موافقت وزارت بهداشت از طرق قانونی، به ایران آمده است. طبق اعلام معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت ، معدن و تجارت این وزارتخانه به هیچ عنوان مجوز واردات نوشیدن یهای مختلف را صادر نمی کند ، چرا که با توجه به تولیدات کشور در این عرصه نیازی به واردات کالای خارجی وجود ندارد.خوشبختانه در حال حاضر ظرفیت تولید کارخانه های فعال در زمینه نوشیدنی و نوشابه و تنوع آنها به حدی است که پاسخگوی نیازهای کشور است و برهمین اساس در این حوزه نیازی به واردات نمونه های خارجی وجود ندارد به عنوان مثال نوشابه « کوکا » در داخل کشور تولید میشود از نظر طعم و کیفیت چیزی کم ندارد. حال آنکه به هر حال شرکت هایی که تحت نظر یک برند بین المللی به تولید میپردازند باید فعالیت خود را تحت لیسانس آن کشور ادامه دهند. برهمین اساس « کوکا » در تمام دنیا از نظر طعم و کیفیت شرایط یکسانی را دارد و « کوکا » در ایران با عربستان و اروپا فرقی ندارد، چرا که در همه جای دنیا از فرمولی یکسان برای تولید آن استفاده می شود.
درخصوص واردات این محصولات باید عوارض گمرکی به شکلی تعیین شود که وارد کننده تمایلی به واردات این محصولات مضر نداشته باشد؛ به طورکلی دولت باید برای کالاهای مضر عوارض و مالیات سنگین تعیین و به سمت تولید کالاهای سلامت محور حرکت کند. به طور کلی تولید نوشابه در ایران به دلیل استقبال بالای مردم سود زیادی دارد و باید برای این صنایع مالیات و عوارضی متناسب با این سود تعیین کرد تا از منابع حاصل از آن کالاهای سلامت محور را با هزینه کمتر تولید و به مردم ارایه کرد.

لینک منبع : روزنامه آسیا

دیدگاه ها بسته شده است