یادداشت «تامین سرمایه در گردش نیاز اساسی صنعت غذا» در روزنامه آسیا

یادداشت «امنیت سرمایه گذاری و کسب و کار در کشور ضرورتی انکارناپذیر» در روزنامه کار و کارگر
۰۴ دی ۱۳۹۸
یادداشت «موادغذایی | از تشدید رکود تا افزایش قیمت‌» در روزنامه همشهری
۰۴ دی ۱۳۹۸

صنایع غذایی به دلیل ماهیت خود، برخلاف بسیاری دیگر از صنایع نیازمند سرمایه در گردش کافی است تا مواد خام اولیه و ماشین آلات و مواد بسته بندی مورد نیاز تامین شود.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در دوران رکود پررنگ ترشده و تاثیر به سزایی بر روی عملکرد بنگاه های تولیدی داشته است، مشکلات تامین مالی و نقدینگی این بنگاه هاست. ازسوی دیگر، کمبود منابع مالی صنایع غذایی و عدم کارایی بازار سرمایه ، موجب بالا رفتن هزین ههای تامین مالی در تولید صنایع غذایی در ایران شده است. به طوری که در مقایسه با رقبای خارجی، رقابت پذیری صنعت غذا را کاهش داده است. در کشور ما نرخ تامین مالی به طور متوسط بیش از ۴ برابر کشورهای همسایه است و این امر، مشکلات متعددی برای تولیدکنندگان در حوزه رقابت با سایر کشورها ایجاد می کند.
تسهیلات پرداختی بانکها و مؤسسات اعتباری در ۷ ماهه سال ۱۳۹۸ به بخش های اقتصادی مبلغ ۴۴ ۷.۸ هزارمیلیارد تومان است. تسهیلات پرداخت شده به بخش صنعت و معدن ۱۳۷.۳ هزار میلیارد تومان است. در بخش بازرگانی نیز ۸۳.۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است. سهم تسهیلات بخش صنعت و معدن و بازرگانی به ترتیب ۳۰.۷ و ۱۸.۷ درصد بوده است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش های اقتصادی طی سال جاری مبلغ ۲۴۱ هزار میلیارد تومان معادل ۵۳.۸ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۵.۲ هزار میلیارد تومان معادل ۱۱.۷ درصد افزایش داشته است. بر اساس این گزارش، تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در بخش صنعت و معدن مبلغ ۹۹.۳هزار میلیارد تومان معادل ۷۲.۴ درصد از کل تسهیلات اعطایی به این بخش است.
در ایران به دلیل محدویت های موجود در بازارهای مالی و سرمایه، منابع بانکی تسهیلات یکی از عوامل مهم در تجهیز سرمایه در بخش کشاورزی است. حدود ۹۳ درصد از کل تسهیلات پرداختی به بخش کشاورزی از محل منابع بانک کشاورزی است. آخرین آمار رسمی تولید ناخالص ملی سالانه نشان میدهد که سهم بخش کشاورزی در اقتصاد کشور ۱۱.۶ درصد است.
با وجود اینکه صنایع غذایی یکی از مهم ترین صنایع کشور به شمار میروند، اما حضور بسیار کمرنگی در بازار سرمایه دارند.هدفمند نبودن تسهیلات اعطایی از جمله به صنایع غذایی اعم از سرمایه در گردش، طرح های توسعه ای و ایجادی از مشکلات اصلی این صنعت است. گسترش صنایع تبدیلی در این بخش میتواند به رونق ارزش افزوده در صنایع غذایی کشور کمک شایانی کند.
صنایع غذایی کشور بیش از ۱۹.۲ درصد کارگاه های صنعتی، ۱۶.۵ درصد اشتغال، ۱۰.۸ ارزش افزوده و بیش از ۱۳ ارزش سرمایه گذاری صنعت را به خود اختصاص داده و تامین ناکافی مالی آن میتواند سدی در برابر ادامه رشد این صنعت باشد.
امید است بانک مرکزی تعامل بیشتری با بخش صنعت داشته و در جهت حمایت از تولید داخلی در ارائه تسهیلات با تعرفه و نرخ سود تولید به تولیدکنندگان ، همکاری و همدلی بیشتری داشته باشند ، تا هم بنگاه های کوچک زود بازده بتوانند به حیات خود ادامه دهند و هم تمامی فعالان این صنعت بتوانند با انگیزه و توان بیشتر به رشد و اعتلای صنعت و اقتصاد کشور خدمت کنند.

لینک منبع : روزنامه آسیا

دیدگاه ها بسته شده است