یادداشت «توسعه پایدار کشاورزی» در روزنامه آسیا

یادداشت «حمایت از صنایع غذایی | ورود به بازارهای جهانی» در روزنامه آسیا
۱۵ دی ۱۳۹۸
گفت و گوی دکتر مهدی کریمی تفرشی با خبرگزاری ایلنا ( بنزین متهم اصلی تورم نیست )
۱۵ دی ۱۳۹۸

توسعه پایدار کشاورزی یکی از عوامل مهمی است که باید همواره در بحث امنیت غذایی مورد توجه قرار بگیرد ، تغییرات شرایط آب و هوایی در سراسر جهان تاثیرات چشمگیری بر زندگی بشر ، غذا و کشاورزی دارد. این تغییرات شدید شامل افزایش گرمای کره زمین ، افزایش طوفان و سیلاب ها و بارندگی های نا بهنگام و خشکسالی موجب آسیب شدید به زیر ساخت های حیاتی مانند زمین ، آب و فاضلاب ، راههای ارتباطی ، فرسایش خاک ، کمبود آب ، قحطی و در نهایت کاهش امنیت غذایی می شود .

به علاوه عواملی مانند تغییرات شرایط آب و هوایی ، کمبود آب و چالش های موجود در بخش کشاورزی می تواند به کاهش تولید و در نتیجه افزایش قیمت تمام شده محصولات منجر شود ، یکی از راهکارهای حل این معضل می تواند استفاده از روشهای هوشمند کشاورزی می باشد . بطور مثال با محدود کردن انتشار گازهای گلخانه ای می توان از گرمایش جهانی جلوگیری کرد . همچنین با بهبود روش های برداشت محصول ، نگهداری و انبارداری ، بسته بندی و حمل و نقل ، اصلاح الگوی کاشت محصول با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه و پیش بینی زود هنگام بلایای طبیعی و اصلاح زیر ساخت های کشاورزی می توان به کاهش تاثیرات نامطلوب این تغییرات کمک کرد .

اصلاح زیر ساخت های کشاورزی با توجه به شرایط آب و هوایی کشور و کمک هرچه بیشتر به کشاورزان عزیز و فراهم کردن شرایط و تسهیلات مناسب برای فعالیت آنها می تواند به افزایش تولید و متعاقباً بهبود کیفیت و کاهش قیمت مواد اولیه و محصولات کشاورزی منجر شود. استفاده بهینه از نیروی کار متخصص نیز در کاهش هزینه های تولید موثر است

همچنین باید در جهت افزایش بهره وری از کشاورزی با کاهش ضایعات محصولات کشاورزی ، بهبود تولید و متعادل کردن مصرف به صورت درست و منسجم برنامه ریزی کرد ، دولت ها و مسئولین باید در جهت تقویت زیر ساخت های کشاورزی و افزایش بهره وری ، اصلاح سیستم های آبیاری و توجه به صنایع تبدیلی و ایجاد فضاهای مدرن کشاورزی تلاش کنند و بخش عمده ای از تسهیلات به این بخش تعلق گیرد.

لینک منبع : روزنامه آسیا

دیدگاه ها بسته شده است