یادداشت «تسهیل واردات کمپوت آناناس» در روزنامه آسیا

گفت و گوی دکتر مهدی کریمی تفرشی با خبرگزاری ایلنا ( بنزین متهم اصلی تورم نیست )
۱۷ دی ۱۳۹۸
یادداشت «تاثیر افزایش نرخ بنزین بر قیمت ها در بازار» در روزنامه آسیا
۱۷ دی ۱۳۹۸

یکی از تامل برانگیزترین مسائل در زمینه اقتصاد کشاورزی کشورمان بحث خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی است ، متاسفانه کشور ما علیرغم اینکه پتانسیل و ظرفیت بسیار بالایی در زمینه خودکفایی در تولید انواع میوه دارد باز هم شاهدواردات بی رویه انواع میوه در کشور هستیم.

در ایران حدود ۵۰ میلیون هکتار زمین زراعی مناسب وجود دارد که ۲۰ میلیون هکتار از آن زیرکشت است. سالانه بیش از صد میلیون تن موادغذایی در کشور تولید می شود. متاسفانه سیاست های دولت در خصوص واردات محصولات کشاورزی و تعرفه واردات و همچنین عدم انطباق قیمت های خرید تضمینی با سیاست های تنظیم بازار باعث شد که کشاورزان انگیزه کافی برای تولید نداشته باشند و از طرفی میزان واردات محصولات کشاورزی بویژه حبوبات روند افزایشی قابل ملاحظه ای داشته باشد و این روند متاسفانه به خودکفایی کشور در بحث تولید محصولات کشاورزی لطمه زده است.

وضع تعرفه مشخص و با ثبات برای بخش کشاورزی در بودجه سالیانه از جمله حمایت هایی است که دولت از بخش کشاورزی می تواند داشته باشد. در شرایط اقتصادی حال حاضر و با توجه به شرایط تحریم کشور با کمبود درآمدهای ارزی مواجه است. واردات بی رویه محصولاتی که توان تولید آن در کشور مهیاست و پتانسیل کافی برای تولید در کشور با توجه به شرایط آب و هوایی و چهارفصل بودن کشورمان فراهم می باشد می تواند به اقتصاد کشور ضربه وارد کرده و ذخایر ارزی کشور را کاهش دهد. ضمن اینکه بر خلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی می باشد.

درحالی که کشور با مشکلات کاهش درآمد های ارزی مواجه است اولویت ارزی واردات کمپوت آناناس از گروه چهار اولویت ارزی به گروه دو یا همان ارز حاصل از صادرات تغییر یافت تا بدین صورت امکان واردات رسمی این محصول به کشور تسهیل شود. جالب اینجاست که این تصمیم توسط جلسه مقابله با تهدید های تحریم گرفته شده است اما این شرایط و درحالی که انواع میوه در کشور خودمان تولید می شود اختصاص ارز با اولویت ارزی گروه دو به این محصول نهایی “کمپوت آناناس” منطقی نیست.

از طرفی کمپوت آناناس از کالاهای اساسی حال حاضر کشور نیست و همه مردم توانایی خرید آناناس ندارند. هر چند آناناس بومی مناطق استوایی است ولی در شرایط اقتصادی حساس کشور تسهیل واردات این محصول ضرورت چندانی ندارد و این تصمیم جای بسی تامل دارد. نوسانات نرخ ارز، کمبود مواد اولیه و چالش های موجود در حوزه واردات از جمله مشکلات اساسی تولید در کشور است. ضمن اینکه مردم کالاهای اساسی خود را باید با قیمت های سرسام آور خریداری کنند و این تصمیم عجولانه در شرایط حساس کشور نوعی بی احترامی به نیازهای اساسی مردم شریف ایران است.

اصلاح زیر ساخت های کشاورزی با توجه به شرایط آب و هوایی کشور و کمک هرچه بیشتر به کشاورزان عزیز و فراهم کردن شرایط و تسهیلات مناسب برای فعالیت آنها می تواند به افزایش تولید و متعاقباً بهبود کیفیت و کاهش قیمت محصولات کشاورزی منجر شود. استفاده بهینه از نیروی کار متخصص نیز در کاهش هزینه های تولید موثر است . همچنین باید در جهت افزایش بهروری از کشاورزی با کاهش ضایعات محصولات کشاورزی ، بهبود تولید و متعادل کردن مصرف به صورت درست و منسجم برنامه ریزی کرد .

دولت ها و مسئولین باید در جهت تقویت زیر ساخت های کشاورزی و افزایش بهره وری ، اصلاح سیستم های آبیاری و توجه به صنایع تبدیلی و ایجاد فضاهای مدرن کشاورزی تلاش کنند و بخش عمده ای از تسهیلات به این بخش تعلق گیرد. بهره برداری از حداکثر ظرفیت های تولیدات کشاورزی کشور و جلوگیری از واردات غیرضروری کالاهایی که امکان تولید آن ها در کشور فراهم است نقش کلیدی در مدیریت اقتصادی کشور ایفا می کند. ضمن اینکه به این طریق از اشتغال و کارآفرینی و پتانسیل های روستایی کشورمان حمایت می شود و مانع خروج بی رویه ارز از کشور برای کالاهای غیر اساسی خواهد شد.

لینک منبع : روزنامه آسیا

دیدگاه ها بسته شده است