یادداشت «تاثیر افزایش نرخ بنزین بر قیمت ها در بازار» در روزنامه آسیا

یادداشت «تسهیل واردات کمپوت آناناس» در روزنامه آسیا
۲۸ دی ۱۳۹۸
یادداشت «ورود به عرصه محصولات کنسروی» در روزنامه آسیا
۲۸ دی ۱۳۹۸

سال گذشته وقتی بحث افزایش نرخ ارز مطرح شد دولت وعده داده بود که کالاهای اساسی با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد شود ولی با این حال شاهد افزایش قیمت کالاهای اساسی و رشد تورم بودیم.

در آبان ماه امسال بدنبال افزایش ۳ برابری نرخ بنزین و اغتشاشات بعد از آن باز هم وعده داده شد که افزایش قیمت در هیچ کالایی نخواهیم داشت. ولی متاسفانه باز هم شاهد افزایش قیمت ها در بازار و حتی در مورد کالاهای اساسی هستیم.

قیمت اقلامی همچون برنج، حبوبات، مواد شوینده، لبنیات و … با نوساناتی در بازار رو به رو شده است. بازار برخی دیگر از اقلام اساسی به سبب کاهش قدرت خرید خانوار در رکود به سر می برد.

 بعلاوه در محصولات پروتئینی، سلولزی و بهداشتی و پلاستیکی هم افزایش قیمت اتفاق افتاده است. 

 قیمت میوه و تره بار گاها بین ۲۵ تا ۵۰ درصد رشد داشته و بنابراین به‌طور غیرمستقیم بر هزینه تولید و در نهایت قیمت مصرف‌کننده تأثیر گذاشته‌ است. سیب، پرتقال و موز بیشترین گرانی را در میوه‌ها داشتند که اغلب این گرانی ها را به افزایش هزینه حمل و نقل میوه ها نسبت می دهند. برخی وانت‌بارها هم بدون هیچ دستورالعمل و بخشنامه‌ای، کرایه حمل بار را به بهانه سهمیه‌بندی بنزین بالا برده‌اند. این مسئله، قیمت تمام شده میوه و صیفی‌جات را برای میوه‌فروشان افزایش داده و موجب شده آنها نیز نرخ‌های خود را تغییر دهند. هرچند ۸۰ درصد کامیون‌های حمل میوه، گازوئیلی هستند.

 متاسفانه این افزایش قیمت ها در محصولات پروتِینی مانند مرغ و گوشت هم اتفاق افتاده و این موضوع بر میزان تقاضای مردم اثر گذاشته است.

لوازم پلاستیکی و فلزی افزایش قیمت بیش از ۴۰ درصدی را تجربه کردند.

مردم به‌واسطه افزایش قیمت بنزین تحت‌فشارند و اگر بخواهیم نرخ کالاهای اساسی را هم تغییر دهیم قیمت این کالاها حدود صددرصد افزایش می‌یابد و درآمد مردم پاسخگوی این افزایش قیمت نیست.

با توجه به افزایش بی رویه قیمت اقلام مواد غذایی در بازار و سودجویی دلالان ، مسئولان باید تمهیداتی بیندیشند تا در پی افزایش قیمت ها و درآمدهای حداقلی مردم، بیش از پیش بر اقشار کم درآمد جامعه به واسطه تامین مایحتاج سبد خانوار فشار وارد نشود.

آن‌طور که قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفته است: بیش از ۱۸ هزار مورد بازرسی توسط بازرسان سازمان حمایت، سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و همچنین بازرسی اصناف در سطح استان‌ها انجام شده و برای ۱۲۴۲ متخلف، پرونده تشکیل و برای بررسی به تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

بخشی از افزایش قیمت های ایجاد شده در بازار ناشی از جو روانی حاکم ناشی از نوسانات نرخ بنزین و هیجانات بازار است و اغلب به هزینه تام شده تولید مربوط نمی شود.

از منظرعلم اقتصاد، حامل‌های انرژی یک کالای بدون کشش یا کم کشش است. یعنی اینکه افزایش قیمت آن تا سطح اندکی روی میزان تقاضا و مصرف تأثیر می‌گذارد. مگر آنکه افزایش قیمت در سطح و میزانی باشد که دیگر خرید یا مصرف آن مقرون به صرفه نباشد یا اینکه تولید‌کننده و رقیب دیگری آن را با قیمت پایین‌تر عرضه کند.

 اینکه اثر افزایش قیمت حامل‌های انرژی روی بهای تمام شده هر کالا یا خدمت چقدر است، به طور عینی می‌تواند با توجه به میزان مصرف انرژی، سطح تکنولوژیک یک بنگاه، سازوکار عرضه و تقاضای یک محصول، همچنین رقابتی بودن یا نبودن بازار محصول و خدمت مورد نظر باز گردد

طبق فرمول مرکز آمار درباره شاخص قیمت مصرف‌کننده، ضریب اهمیت (وزن و اهمیت یک کالا در کل سبد خانوارها) حمل‌ونقل نزدیک ۱۰ درصد است. طبق بررسی های مرکز آمار کشور در خصوص نرخ تورم مصرف کننده آبان ماه، تورم حمل‌ونقل جزو بالاترین نرخ‌ها در میان گروه‌های کالایی بوده است.

افزایش نرخ حامل‌های انرژی(سوختی)به‌طور مستقیم روی قیمت‌ها یا قیمت نسبی تمامی فرآیندهای فرآوری، تولید، خدمات و بازرگانی تأثیر دارد. به بیان ساده تر، با افزایش قیمت سوخت، رابطه برابری قیمت یک محصول با سایر محصولات همسان، کاهش یا افزایش می‌یابد.

به همین دلیل است که سیاستگذار باید رابطه بلندمدتی میان قیمت انرژی با نرخ ارز و یارانه‌های پرداختی و حمایت‌های تعرفه‌ای برقرار کند

منشأ تورم ساختاری در اقتصاد ایران بیش از آنکه تابع مطلق نرخ بنزین و سایر حامل‌ها باشد، متأثر از فقدان مکانیزم‌های کنترل روی هزینه دائمی شده تراز بودجه کشور، تعهدات دولت، هزینه‌های جاری دولت و جبران کسری بودجه با اتکا به منابع پولی است. بنابراین بنزین متهم اصلی تورم نیست.

نقطه ‌ضعف اصلی بودجه، همواره وابستگی به منابع ریالی حاصل از صادرات نفت‌خام و میعانات گازی بوده است. دولت به‌جای محدود کردن مصارف یا برنامه‌ریزی برای افزایش منابع غیرنفتی، از طریق افزایش نرخ ارز مبنای محاسباتی و در حقیقت کاهش ارزش پول ملی، بودجه را تراز کرده‌ است. عدم ساماندهی معافیت‌های مالیاتی، عدم وضع مالیات بر عایدی سرمایه و اجرا نکردن مالیات بر درآمد باعث شده تا دولت ساده‌ترین راه را برای افزایش درآمد و جبران کسی بودجه انتخاب کند: یعنی افزایش قیمت حامل‌های انرژی . و متاسفانه باز هم هزینه کسری بودجه را باید اقشار متوسط و ضعیف‌تر جامعه بپردازند.

لینک منبع : روزنامه آسیا

دیدگاه ها بسته شده است