یادداشت «ظرفیت آفرینی در مسیر تقویت و رونق تولید داخلی» در روزنامه آسیا

یادداشت «ورود به عرصه محصولات کنسروی» در روزنامه آسیا
۲۸ دی ۱۳۹۸
یادداشت «آسیب های اقتصادی واردات غیرضروری محصولات کشاورزی» در روزنامه آسیا
۲۸ دی ۱۳۹۸

با توجه به اینکه کشور ما کشوری چهار فصل است و موقیت خوبی از لحاظ اقلیمی و جغرافیایی دارد از پتانسیل بالایی در تولید انواع محصولات کشاورزی برخوردار است که باید با اصلاح مناسب زیرساخت های کشاورزی و پاسخگویی به نیازهای کشاورزان از این پتانسیل بالا به نحو مطلوبی بهر برداری نمود.

حرکت به سوی تولید محصولات دانش بنیان از مصادیق اقتصاد مقاومتی است و زمینه ساز خودکفایی هرچه بیشتر کشور در تمامی عرصه هاست و علاوه بر تامین نیازهای داخلی و کمک به رفع وابستگی های اقتصادی زمینه ساز حضور قدرتمند در بازارهای جهانی است.

در ایران حدود ۵۰ میلیون هکتار زمین زراعی مناسب وجود دارد که ۲۰ میلیون هکتار از آن زیرکشت است.  سالانه بیش از صد میلیون تن موادغذایی در کشور تولید می شود.

متاسفانه سیاست های دولت در خصوص واردات محصولات کشاورزی و تعرفه واردات و همچنین عدم انطباق قیمت های خرید تضمینی با سیاست های تنظیم بازار باعث شد که کشاورزان انگیزه کافی برای تولید نداشته باشند و از طرفی میزان واردات محصولات کشاورزی بویژه حبوبات روند افزایشی قابل ملاحظه ای داشته باشد و این روند متاسفانه به خودکفایی کشور در بحث تولید محصولات کشاورزی لطمه زده است.

وضع تعرفه مشخص و با ثبات برای بخش کشاورزی در بودجه سالیانه از جمله حمایت هایی است که دولت از بخش کشاورزی می تواند داشته باشد.

ایران پتانسیل و ظرفیت تولیدی کافی و لازم را برای رسیدن به خودکفایی در تولید حبوبات دارد. ولی متاسفانه واردات غیر ضروری این محصولات با ارز دولتی باعث خروج میلیون ها دلار از ثروت ملی کشور می شود.  

اتخاذ تدابیری همچون افزایش حجم ذخایر راهبردی گندم، وضع تعرفه مناسب و اخذ مبلغ معینی بابت واردات برنج، اصلاح زیر ساخت های کشاورزی با توجه به شرایط آب و هوایی کشور و کمک هرچه بیشتر به کشاورزان عزیز و فراهم کردن شرایط و تسهیلات مناسب برای فعالیت آنها می تواند به افزایش تولید و متعاقباً بهبود کیفیت و کاهش قیمت محصولات کشاورزی منجر شود.

استفاده بهینه از نیروی کار متخصص نیز در کاهش هزینه های تولید موثر است.

تقویت زیر ساخت های کشاورزی و افزایش بهره وری ، اصلاح سیستم های آبیاری  و توجه به صنایع تبدیلی و ایجاد فضاهای مدرن کشاورزی

بهره برداری از حداکثر ظرفیت های تولیدات کشاورزی کشور و جلوگیری از واردات غیرضروری کالاهایی که امکان تولید آن ها در کشور فراهم است نقش کلیدی در مدیریت اقتصادی کشور ایفا می کند. ضمن اینکه به این طریق از اشتغال و کارآفرینی و پتانسیل های روستایی کشورمان حمایت می شود و مانع خروج بی رویه ارز از کشور برای کالاهای غیر اساسی خواهد شد.

لینک منبع : روزنامه آسیا

دیدگاه ها بسته شده است