یادداشت «چالش های بیمه در کشور» در روزنامه آسیا

یادداشت «فرصت های تجاری ایران و قطر» در روزنامه آسیا
۰۸ اسفند ۱۳۹۸
یادداشت «عوامل موثر بر شاخص بهای مواد غذایی» در روزنامه آسیا
۰۸ اسفند ۱۳۹۸

پس از ۸۰ سال که از عمر این صنعت در ایران می گذرد وضعیت بیمه در کشور نگرانی فعالین این حوزه را برانگیخته است.عدم نظارت بیمه مرکزی به عنوان نهاد حاکمیتی و عدم کفایت داخلی شرکت های بیمه در نظارت بر نمایندگی های زیرمجموعه خود، مهم ترین عاملی است که صنعت بیمه را بعد از قرین به ۸۰ سال از طول عمرش در کشور به نقطه کنونی رسانده است.

به منظور تلاش جهت کاهش ریسک سرمایه گذاری از یک سو و آماده سازی سرمایه گذاران برای مقابله با این ریسک ها و چالش ها از سوی دیگر ضروری است ابتدا ریسک های موجود در مسیر سرمایه گذار از قبیل مشکلات و چالش های تولید، بازار، مسائل بانکی و بیمه ای و … را استخراج کرده و به سرمایه گذاران اطلاع رسانی کنیم.همچنین تشکیل کمیته راهبری سرمایه گذاری با حضور کارشناسان بخش های مختلف مرتبط با سرمایه گذاری مانند کارشناسان بانکی و بیمه ای، کارشناس مالیاتی، کارشناس مسائل بازار، مشاوران صنعتی و…ضروری است. یکی از مسائل صنایع کشور به خصوص در صنعت بیمه، عدم بهره گیری از دانش و تکنولوژی روز دنیاست که سبب شده تولید با کیفیت پایین تر و با قیمت بالاتر عرضه شود.

در گزارش طرح تحول درصنعت بیمه کشور که در اسفند ماه ۱۳۸۶ توسط کارشناسان صنعت بیمه تدوین شد چالش های صنعت بیمه در حوزه های مختلف مورد توجه قرارگرفت. برخی از چالش های اساسی صنعت بیمه شامل:

  1. به روز نبودن قوانین پایه بیمه از جمله قانون بیمه مصوب سال ۱۳۱۶ که در بسیاری از موارد فاقد انعطاف پذیری لازم و تحرک متناسب با تحول شرایط محیطی می باشد.
  2. عدم اطلاع رسانی کافی در مورد انواع بیمه و بویژه بیمه های عمر
  3. عدم شفافیت و ناآگاهی بیمه گذاران نسبت به شرایط و مندرجات برخی از بیمه نامه ها
  4. عدم هماهنگی بین تمامی سازمانها و نهادهایی که در ارتباط مستقیم با صنعت بیمه قرار دارند.
  5. وجود مقررات و موانع متعدد جهت جذب نیروی انسانی کارآمد و فقدان ابزارهای مناسب جهت ایجاد انگیزه در کارکنان و افزایش کارایی آنان.
  6. در حوزه آموزش عدم نیاز سنجی آموزشی، هزینه های اندک در خصوص تحقیقات و فقدان مراکز تحقیقی و پژوهشی مرتبط با مسائل اجرایی، نبود دوره های آموزش بلندمدت، کمبود شدید متخصص آشنا با تجارت الکترونیک، فقدان ارتباط منطقی میان آموزشهای دانشگاهی رشته های بیمه با نیازهای واقعی صنعت بیمه کاملأ چشمگیر است.

تعمیم و گسترش صنعت بیمه در کشور ، افزایش رقابت و کارایی در بازار بیمه، افزایش رفاه عمومی و گسترش امنیت اجتماعی و اقتصادی، افزایش نقش بیمه در رشد و توسعه اقتصادی کشور ، جلوگیری از ضرر و زیان جامعه از اهدافی است که باید به طور جد پیگیری شود. ضریب نفوذ بیمه ای یعنی نسبت حق بیمه تولیدی به تولید ناخالص داخلی که در سال ۱۳۸۳ معادل ۱/۲۵ درصد بوده در سال ۱۳۸۸ به ۱/۳۹ درصد افزایش یافته است و رشدی برابر با ۰/۱۴ درصد را نشان می دهد. اما هنوز این ضریب با کشورهای پیش رفته صنعتی و حتی کشورهای در حال توسعه فاصله زیادی دارد. تولید ناخالص داخلی که در محاسبه ضریب نفوذ بیمه ای به کار میرود نشانگر رشد اقتصادی جامعه است ذخایر فنی شرکتهای بیمه که در مجموع مبالغ قابل ملاحظه ای را تشکیل میدهد می تواند در بازارهای اقتصادی کشور نقش برجسته ای را ایفا نماید صنعت بیمه باید شرکت های بیمه کوچک و تخصصی را راه اندازی کند که هرکدام از شرکت ها به یک رشته خاص بیمه ای بپردازند در این صورت نتایج بهتری خواهیم گرفت.

شرکت های بیمه به عنوان متولی ارائه خدمات بیمه ای و پرداخت خسارت، نقش بسزایی، در پیشگیری و کشف تقلبات دارند. شرکت های بیمه ای باید با ایجاد فرآیندهای پایدار در ارزیابی و کارشناسی خسارت های بیمه ای تمام تلاش خود را به کار گیرد تا بتواند انحراف های معنی دار در مدارک و مستندات ارائه شده در پرونده را شناسایی، و موارد مشکوک را برای بررسی و پیگیریهای ویژه ارسال کند. بهبود فضای کسب و کار و رفع چالش ها و مشکلات در مسیر سرمایه گذاران در بخش های تولیدی و صنعتی یکی از راهکارهای اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید و اشتغال در کشور است.

منبع : روزنامه آسیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *