کتاب گیاهان دارویی

کتاب کارآفرینی
۱۸ تیر ۱۳۹۳

گیاهان دارویی میراث منطقه ای با اهمیت برای جهان هستند که ثروت عظیمی را به جهان عرضه داشته اند.تخمین زده می شود که حدود ۷۰۰۰ گونه گیاه در طول تاریخ طب سنتی به عنوان دارو در جوامع بشری استفاده شده است. مواد اولیه موثردر گیاهان به صورت ذخیره موجود است وپیوسته غیر قابل جایگزین مورد استفاده خواهد بودگیاهان دارویی تنها به گیاهانی که تسکین دهنده وآلام مردم هستند اطلاق نمی شود بلکه از گیاهان دارویی به عنوان طعم دهنده ،شیرین کننده ،وبه عنوان ماده اولیه محصولات آرایشی وبهداشتی مورد استفاده قرارمی گیرد. درکتاب گیاهان دارویی با انواع گیاهان دارویی ،خواص گیاهان دارویی،ترکیبات شمیایی گیاهان دارویی و مضرات گیاهان دارویی آشنا می شوید. کتاب گیاهان دارویی توسط مهدی کریمی تفرشی: مرد سال صنعت غذای ایران، تنها دارنده نشان شوالیه اروپا و سفیر غذای سالم در سال ۱۳۹۰ نوشته و منتشر گردیده است. با مطالعه این کتاب آسانتر و مطمئن تر میتوان محصولات سالمی را انتخاب و سلامنی را تضمین کرد.

Sumaach سماق معمولی
Rhus coriaria L نام علمی:
کلیات گیاه شناسی
درختی است کوچک به ارتفاع ۴-۳ متر. شاخه های جوان و دم برگهای آن را موهای زبرپوشانیده است. برگ سماق شانه ای است و طول آن تا ۱۵ سانتی متر میرسدو معمولا دارای ۱۵ برگچه می باشد. برگچه ها دندانه دار به ظول ۶-۴ سانتی متر بیضی و مخملی است،روی برگ سبز مات یزر برگ روشن و در اپییز سرخ رنگ و حنایی می شود.


گل های آن خوشه ای متراکم و حنایی رنگ است و در حدود ۱۰ سانتی متر طول دارد. میوه آن شفت کرکدار قهواهای مایل به ارغوانی است و گوشت میوه ترش و قابض است.
سماق بومی مناطق مدیترانهای به خصوص سواحل سیسیل است. در ایران در مناطق استپی کوه های البرز و زاگرس در آذربایجان و خراسان و فارس و دامنه های جنوبی البرز، در دره کرج و هراز در ۱۷۰۰-۱۰۰۰ متر ارتفاع و اطراف تهران شمیرانات ،قم ،تبریز، تفرش و تقریبا در اغلب مناطق ایران می روید.
تکثیر از طریق کشت بذر آن در نهالستان و یا از طریق پاجوشهای آن انجام می شود و پس از ۲-۱ ساله شدن به زمین اصلی منتقل میشود، مراقبت خاصی احتیاج ندارد.
ترکیبات شیمیایی:
از نظر ترکیبات شیمیایی در میوه و در برگ های سماق تانن فراوانی موجوداست. در برگ های خشک ان بین ۳۰-۱۵ درصد تانن وجود دارد به علاوه یک ماده رنگین زرد به نام میریستین یافت می شود.
در میوه آن علاوه بر تانن مقدار قابل ملاحظه ای سیتریک اسید، وینیک اسید،مالیک اسیدو….که مزه ترش و قابض را به آن می دهد.
خواص و کاربرد:
سماق قابض است و بند آورنده خون ریزی می باشد و به عنوان مقوی وتونیک و مدر و برای رفع اسهال خونی و جلوگیری از خونروی و اخلاط خونی از ریه همراه با سرفه مفید است.
از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی سرد و خشک است و سردی برگ آن کمتر از میوه آن است.
به عقیده اطبای سنتی پوست روی سماق ترش و قابض است و اصولا این پوست روی میوه است که نقش اصلی خواص ان دارا می باشد.
۱)که قابض است و مقوی معده و آلات داخل شکم می باشد.
از قی و آشفتگی و اسهال صفراوی ومزمن و اسهال خونی و آمدن خلط خونی از سینه جلوگیری می نمایدو خونریزی را بند می آورد و از ترشح زیاد ادرار جلوگیری می کند.
خوردن ساییده آن با آب سرد جریان و سیلان خون را قطع می کندو جلوگیری می کند.
۱)نیم کوفته ان با زیره و آب سرد برای کسی که همیشه قی می کند و طعام در معده اش نمی ماند مفید است.
۲)اشتها را تحریک می کند،بخصوص در اشخاص گرم مزاج.
۳)اگر با زرده تخم مرغ و گشنیز خشک استفاده شوداسهال را بند می آورد و حتی زرده تخم مرغی که در آن شکسته شود، نیز قابض و مانع اسهال می شود و با سرکه رقیق، قابض و بریا اسهال و خون ریزی از رحم و کاهش ترشخ زیاد و غیر معمول ادرا نافع است.
۴)گر سماق، بریان و سرخ شود، بیشتر قابض است.
۵)خوردن گردی که روی میوه است و آن را خاک سماق می نامند ،بسیار قابض است و کمی تلخ، و برای قطع اسهال مزمن و جریان رطوبت های سفید رحم مفید است.
۶)مالیدن سماق به دندان برای تقویت و استحکام لثه و زخم های بد و درد دندان رکم خورده نافع استو مضمضه خیس کرده سماق را در آب نیز برای زخم دهان و تقویت لثه ها مفید است.
۷)اگر گرد سماق را درآب بخیسانندو با کمی کتیرا در زمان شروع چشم درد در چشم بچکانند نافع است واگر ۳۰ گرم سماق را در ۲۰۰ گرم آب بجوشانند و سپس خرفه را با ان تر کرده برچشم اندازند، برای تسکین شدت ناراحتی های پلک مفید است واگر از آن به پیشانی بیندازند خون ریزی از بینی قطع می شود و خارش پلک رفع می شود. ریختن چند قطره آن در گوش از جریان چرک گوش جلوگیری بعمل می آوردو کمپرس با آب دم کرده آن از ورم عضو ضربه خورده جلوگیری می نماید.
۸)دم کرده برگ آن برای سیاه کردن موی سر و حقنه، اماله یا تنقیه دم کرده برگ آن برای زخم روده ها و اسهال خونی و دل درد مفید است ومالیدن محلول برگ پخته آن با آب بارهنگ برای زخم های بد و ضماد ان روی ستون فقرات ودر برخی آلت تناسلی مرد برای جلوگیری از سلس البول و سستی اعضا مفید است. ضماد برگ آن بر معده اطفال اسهال را قطع می کند و آلات داخل شکم ارا تقویت می نماید.
۹)صمغ درخت سماق خیلی یابس، و خشک کننده و محلل است و برای به هم آوردن جراحات و تسکین درد دندان کرم خورده از طریق گذاردن روی دندان مفید است.
۱۰)سماق مضر معده و کبد سرد است و از این نظر اشخاص سرد مزاج باید با مصطکی و انیسون بخورند. مقدار خوراک آن تا ۲۰ گرم، جانشین آن سرکه است. میوه سماق نباید تازه مصرف شود زیرا ایجاد مسمومیت می کند و همیشه باید خشک آن ساییده و مصرف شود.

دیدگاه ها بسته شده است